ABD Başkanı Biden, UCM’nin Netanyahu ve Hamas liderleri için tutuklama emri talebine tepki gösterdi; “İsrail ile Hamas arasında hiçbir denklik yoktur”

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Joe Biden, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Hamas liderleri Yahya Sinvar ve İsmail Haniye hakkında Gazze’de gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle tutuklama emri çıkarılması için yaptığı başvuruyu “çirkin” olarak nitelendirdi. 

ABD Başkanı, UCM savcısı Karim Khan‘ın Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında tutuklama emri çıkartacağını açıklamasının ardından açık bir şekilde İsrail’in yanında yer aldı.

Biden, UCM’yi İsrail ile 2006’dan beri Gazze’yi yöneten militan grup Hamas arasında “yanlış bir ahlaki eşdeğerlik kurmak”la suçladı.

“İsrail ile Hamas arasında hiçbir denklik yoktur”

Biden açıklamasında “UCM savcısının İsrailli liderler hakkında tutuklama emri çıkarılması için yaptığı başvuru çok çirkin. Açık konuşayım: savcı ne ima ederse etsin, İsrail ile Hamas arasında hiçbir denklik yoktur. Güvenliğine yönelik tehditlere karşı her zaman İsrail’in yanında yer alacağız” ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı, “İsrail’in Hamas’a ve tüm düşmanlarına karşı kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmasını her zaman sağlayacağım. Hamas’ın yenilgiye uğratılmasını istiyoruz” dedi. 

Dışişleri Bakanı Antony Blinken da UCM’nin tutuklama talebine tepki gösterdi ve ABD’nin İsrailli yetkililerin tutuklanması kararını “temelden reddettiğini” söyledi. Bunun ateşkese ulaşma çabalarını tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

UCM’yi yetkisini aşmakla suçlayan Blinken, “ABD, mevcut çatışmanın çok öncesinden beri UCM’nin bu konuda yargı yetkisi olmadığı konusunda netti. UCM, taraf devletler tarafından sınırlı yargı yetkisine sahip bir mahkeme olarak kurulmuştur. Bu sınırlar tamamlayıcılık ilkesine dayanmaktadır ve savcının İsrail hukuk sistemine tam ve zamanında dava açma fırsatı vermek yerine bu tutuklama kararlarını almak için acele etmesi nedeniyle bu ilkelerin burada uygulanmadığı görülmektedir” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir