Amatör küme maçında kasıtlı sakatlama iddiası mahkemeye taşındı

Zeki Dursun / Konya

Konya’da amatör kümede oynanan futbol maçında bacağı kırılan futbolcunun ailesi, çocuklarına kasten sakatlamak için vurulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Konya Amatör Küme U17 Ligi B Grubu’nda mücadele eden Anadolu Kartalspor ile Ilgın İdmanyurdu 4 Mayıs’ta karşı karşıya geldi. Anadolu Kartalspor’da forma giyen 17 yaşındaki Mevlüt Emir Uyanık‘ın bacağı, maçın 17. dakikasında rakibiyle girdiği mücadelede kırıldı.

Hastaneye kaldırılarak ameliyata alınan Mevlüt Emir’in 8 ay sahalardan uzak kalacağını öğrenen ailesi, olaylı geçen maçta çocuklarının bacağının kasten kırıldığını öne sürerek, sorumlular hakkında savcılığa şikayette bulundu.

Genç futbolcu Mevlüt Emir Uyanık, Ilgın İdmanyurdu’nun sahasında oynadıkları ilk maçta 4-3 mağlup ettiklerini, 4 Mayıs’taki deplasmana gittiklerinde ise maç başlamadan kendilerine küfür edilip, tehditler savrulduğunu belirtti.

“Kavga çıkacağını tahmin ediyorduk”

Deplasman maçının çok sert geçtiğini belirten Uyanık, “Zaten ilk maçın ardından deplasmanda kavga çıkacağını tahmin ediyorduk. Maçın 17. dakikasında rakip oyunculardan biri direkt ayağıma vurarak sakatlanmama neden oldu, ayağım kırıldı.” dedi.

Uyanık, sakatlanıp oyundan çıktıktan sonra, maçın 60. dakikasında ise kazandıkları penaltı sırasında rakip takımın sahadan çekildiğini, ardından çıkan kavgada da bazı takım arkadaşlarının darp edildiğini dile getirdi.

“Doktor Kırılması Zor Bir Kemik Dedi”

“Bu sakatlamanın bilerek yapıldığını düşünüyorum. Zaten pozisyon esnasında topla çok alakam yoktu. Direkt diz kapağıma darbe aldım. Yere düştükten sonra, yedek kulübesinden gelen oyuncu ile takımın kaptanı da beni tekmelemeye devam etti. Acı içinde yaklaşık 15 dakika orada yattım, ayağa kalkmak istesem de kalkamadım. İlçedeki hastanede ilk müdahalenin ardından ambulansla Konya Şehir Hastanesine sevk edildim. Doktorlar bacağımın kötü şekilde kırıldığını, bu kemiğin kırılması zor bir kemik olduğunu belirterek, nasıl kırıldığını sordular.”

“Ayağa Kalkması ve Üzerine Basması Yasak”

Anne Ayşegül Uyanık da oğlunun deplasman maçına gitmesini istemediğini çünkü olaylı geçeceğini bildiklerini fakat oğlunun, takım arkadaşlarını yalnız bırakmak istemediği için maça gittiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ameliyat olan oğlumun dizinde 3 çivi var. Çiviler, kıkırdağın kemiğe tekrar kaynamasını sağlayacak. Şu anda kalkması, ayağının üzerine basması yasak. Maçta yaşanan kavga görüntülerini izledikten sonra bir anne olarak çok üzüldüm. Maçtan sonra tepkilerin ardından rakip takımın hocası arayıp özür diledi. ‘Hocam savaşa mı çıktık?’, ‘Ben çocuğumu savaşa mı gönderdim?’ diye tepki gösterdiğimde, bir kasıt bulunmadığını söyledi. Bu çocuklar maça bilenerek çıkmış. Seremonide bile tokalaşmadılar. Bir daha annelerin ve hayali futbol olan çocuklarının bu şekilde bir muameleye maruz kalmaması için savcılıkta gerekli girişimleri başlattık.”

Ailenin avukatı Erdem Eraslan da olaya karışan iki futbolcu hakkında “kasten yaralama” suçunu işledikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, kulüp yöneticilerini TFF’ye şikayet edeceklerini, karşı takımın olayı planlı şekilde hayata geçirdiğini düşündüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir